Quantcast
Channel: Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Порекло презимена, село Клекова (Ивањица)

$
0
0

Порекло становништва села Клекова, општина Ивањица – Моравички округ. Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

На падинама планине Градца, који се као венац простире од Златибора и спушта y долину Рзава, у првој окуци реке Рзава чим настане y Мочиоцима, простире се село Клекова. Граничи се са југа Белом Реком, са запада Високом (ариљски крај), а са севера, преко Рзава, Равном Гором и Округлицом.

Земље и шуме.

Земљиште је доста кршевито и једино је подесно за гајење стоке и подизање шума. Овде има и четинара, што је реткост у читавом крају. У свим околним селима је листопадно дрвеће, једино на Чемерници и Трудову (у нововарошкој општини) има четинара, као и даље у: Јасенови, Ојковици и другим местима.

Остали подаци о селу.

Село нема свој центар, већ је окренуто Мочиоцима и ту деца иду у школу. Ту се набавља роба, продају се пољопривредни производи, ту долази лекар једном седмично, људи се задржавају y кафанама, јер село је скоро наслоњено на Мочиоце, које има и школу, амбуланту, лекара и задругу.

Име села.

Село је, сигурно, добило име по клекама, које расту на овим просторима. А, зна се да клека расте на сиромашној земљи.

Занимање становништва.

Становници Клекове користе шуме и увећавају своје приходе. У овом селу најчешће се гаје стрна жита: овас, јечам и раж. Успева одлично и хељда, поготову ако је "нова" земља, тек преорана.

Миграције.

Веома је тешко за ове становнике да живе на овим просторима, у беспућу. Одавде ма на коју страну кренули, потребно је по два дана путовати, било да се крене: према Клисури (на путу Ивањице - Ариље), или према Кокином Броду, односно Златибору и Ужицу, као и према Ариљу. До кућа на падинама Градца роба мора да се пренесе на људским леђима или коњима. Ретка су кола и волови. Зато се становници овог села, у тражењу бољих услова, отискују у свет и налазе посла и хлеба у другим крајевима. Једно време су одлазили на сезонске радове у Војводину или y фабрике и руднике, а отуда долазили после пола године или годину дана.

Миграција је одувек овде била стални процес. Нису их зауставиле ни нове административне поделе, одвајањем од ариљског и припајањем моравичком крају.

Порекло становништва.

У Клекови, једном од најмањих села y моравичком крају, најбројније фамилије су: Цукавци, Стаматовићи и Томићи.

-Томићи, 10 K. (Никољдан), y сродству су са истом фамилијом y Војковици, где су се неки задржали приликом досељавања, а неки су наставили кретање и настанили се у селу на падинама Градца, последњег огранка Златибора. Има их данас y Полимљу, а највероватније да су дошли из Црне Горе. Томићи су одсељени и данас их има у Ивањици, Ариљу, Ужицу M Чачку.

-Стаматовићи, 10 K. (Никољдан), су матична фамилија за многе Стаматовиће раније расељене по Златибору. Стамати из Клекове су данас у Сирогојну и славе Никољдан. Стаматовића има y Ариљу и Пожеги, који су одсељени из Клекове.

-Цукавци, 9 к. (Аранђеловдан), најближи су Мочиоцима и неки их сврставају y ово село. Међутим, они су на падинама Градца и припадају Клекови. Један је одсељен y Маће а одатле у Падинску Скелу. Цукаваца има одсељених y Ивањици, Ариљу и Пожеги.

-Јеверице - Јовановићи, 9 к. (Мратиндан), истог су рода са Јеверицама (Стевановићима) из Ојковице. Ови Стевановићи су дошли из Мочиоца. Одсељени су y последње време у Ариље и Ужице.

-Чекеревци, 5 K., славе Никољдан.

-Марковићи, 4 к. (Никољдан), одсељени су и данас их има y Ивањици, Чачку и Београду.

-Радојичићи, З к. (Никољдан), највероватније су дошли преко средњег Полимља у овај крај. Потичу из Дробњака. Данас их има одсељених y Ивањици, Чачку, селима y околини Чачка и Београду.

Остале напомене.

Према попису од 1863. године y Мочиоцима, односно Клекови, су живели:

-Тановићи и Леонтијевићи. Данас тих фамилија нема ни y Клекови ни y Мочиоцима.

Становници Клекове имају воденице на Мочиочкој реци, а ваљалицу и вунсвлачару користе y Мочиоцима.

Заветине за Клекову су Спасовдан и Прве Тројице.

ИЗВОР: Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Клекова (Ивањица) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa