Quantcast
Channel: Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Порекло презимена, село Јелакце (Лепосавић)

$
0
0

Порекло становништва насеља села Јелакце (и засеока Стражин – „Стржин“), општина Лепосавић – Косовскомитровачки округ. Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“ написаној према прикупљеним подацима од 1934. до 1953. године - издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Село је у изворишту Добравске реке, у подножју Ступа и Стражника, а заселак Стражин је у долини потока Грнца. У међама насеља су брда: Јећимовац, Патричева гора (1612м), на карти: "Патичева чука 1612м", Козница, Шиљак (1632м), Копривница (1642м), Просеченица, Чардак , Цигански гроб, Лисац, Шупљаја.

Воде.

Пије се вода с извора. Познатији су извори: Суборац, Зелена гора и Кижа. Испод Остре чуке, на карти: "Оштра чука (1335м)" су две баре – Велико језеро и Мало језеро.

Земље и шуме.

Делови атара се називају: Селиште, Старо село, Драговац, Жари, Лештак, Луке, Грнац, Зелена гора, Сенокос, Јасиче, Ржиште (не Ражиште).

Тип села.

Постоји подела села на махале – "мале": Савићка мала или Савићи под Ступом; Јевтићка мала или Јевтићи под Кулом и Широкодолци у Широком долу под Стражником. Напомена: на карти "Стражњак (1349м)".

Историјат.

Село лов'чко Стр'жино је записано y повељи цара Стефана Уроша од 15. јула 1363. године. Монахиња Евгенија (кнегиња Милица), са својим синовима Стеваном и Вуком поклонила је 1395. манастиру Русикону – Св. Пантелејмону на Атосу: Село Стрбжине и трг Копарићи су изван сваке сумње истоветни са садашњим селима Јелакцем и Копорићима, док је село Стражине истоветно са садашњим "Стржином", Стражином, засеоком селу Јелакцу.

Године 1770. село Стражине на Копаонику спадало је у нурију попа Матеја. За турске владавине насеља Стржин, Драговац и Јелакце су у вучитрнској нахији. Наших дана Драговац је пусто селиште.

По Попису од 1921. у Јелакцу су: 16 домаћинстава са 127 чланова. По Попису од марта  1948. у селу је 18 домаћинстава са 153 члана, а у Стражину су 3 домаћинства са 31 чланом.

Старине у селу.

На Стражнику су остаци неког утврђења. Пред рат 1941/45. "плахе пролећне кише" откриле су ниже Лединка (место) "велики мртвачки сандук од олова", вероватно римски саркофаг.

У Селишту су утолегнућа — "рупе" на месту некадашњих кућа и зграда, трагови темеља разних грађевина, купишта "троске–шлакње" - шлакњишта од претопљених руда. Ту се познају трагови самокова за ковање гвожђа.

На Шупљаји, по Ступу и на планинским косама што се од Зелене горе и Кознице спуштају Јећимовцу и Стражинској реци су многобројне рударске рупе и закопине. Код Малог језера види се мало овално улегнуће. Овде је, прича се, била мала црква.

У Стражину- Стржину је Старо село. Овде, више ушћа потока Гомирја је црквина Св. Јована и крај црквине старо гробље. Око 200 метара, лево од пута кад се иде у Лозно, управо према црквини и гробљу у старом селу су црквина и гробље. У оба гробља по гробовима побивени су мали дебели крстови с урезаним крстовима, а натписа нема. У Драговцу су кућишта Јевтића, који су се одавде изместили cа кућама у села и онамо засновали Јевтићку малу.

Порекло становништва.

Родови.

-Курлаје - Шљери, новије презиме: Кнежевић, старином су с Курлаја у Кучима. Њихова најстарија слава Св. Никола, 6. децембра, била је слава старих Куча. У Кучима су променили славу па отпочели да славе Ђурђиц, 3. новембра и Ђурђевдан. У Јелакцу отпочињу да славе Св. Враче, 1. новембра и 1. јула. Из села су се давно одселили у Јошаницу, настанили у запустелом селу и назвали га Јелакце.

Данашњи становници су:

-Јевтићи (5 кућа, Св. архђ. Стефан), прешли су из Драговца, после Велике сеобе.

-Савићи и Вукојевићи (6 кућа, Св. Никола и Св. Агатоник, 22. августа) су прешли из Мајдева (у области). Даљим пореклом су из Жажа, а у Жаже су дошли из Ибарског Колашина. О кретању рода казују: "Кад у Жару падосмо у крв“ избегосмо у Овчаре, а отуд дођосмо у Модро Мело у Копорићу. Из Модрог Мела прешли смо у Мајдево, а из Мајдева у Јелакце. Један род са њима су Вукојевићи у Граничану.

-Широкодолци/Мијаиловићи и Миленковићи (Св. ап. Андреј Првозвани, 30. новембра и Петровдан 29. јуна), 4 куће, прешли су су из Борчана 1879. због насиља Арбанаса. У Борчану су били слободни сељаци на својој земљи, а овде, под заштитом "господара сеоског аге Турчина" постадоше агине чифчије.

-Милутиновићи и Радојковићи (2 куће, Св. Арханђео, у новембру и Св. Јован "летњи" — Ивањдан) дошли су из Ибарског Колашина.

У Стражину су:

-Вукојевићи (3 куће, Св. Никола и Св. Агатоник). Прешли су из Савићке Мале.

ИЗВОР: Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“, издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Јелакце (Лепосавић) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>