Quantcast
Channel: Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Порекло презимена, село Сочаница (Лепосавић)

$
0
0

Порекло становништва насеља села Сочаница, општина Лепосавић – Косовскомитровачки округ. Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“ написаној према прикупљеним подацима од 1934. до 1953. године - издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Село је јужно од Добраве, на долинским странама Добравске – Сочанске реке. У међама села су: Бељкуша, Зрича или Зрички поток, Попова ливада, Ацин поток, Церањска река, Беле воде (извор), Обзовак, Кутње (вода и поток), Врло бучје, Ибар и Добравска река.

Воде.

Пије се вода са извора и из бунара. Познатије су воде: Богдановац (чесма), Чичиновац, Врело, Бубан. Извор Јавор–вода је у планини.

Земље и шуме.

Делови атара се називају: Велике и Мале лике, Аништа, Растопе, Шљакњишта, Бело поље, Присоје, Шталог, Тршевина, Даниловац, Средњи део, Главе (1053м) Гоч.

Бачије су на Брестову и на Микулини.

Тип села.

Село се дели на махале, "мале". Махале су: Мака, Крш–мала, Маљића мала - Маљчани, а и Маљићи; Поток мала, Јеврићка мала или Лозје, Грабље, Белеуша, Брглук, Долина, Равниште, Крушевље. Удаљеност међу махалама је 300-500 M, а куће у махалама су наблизу 20–50 м. Једно гробље за цело село је у Крш мали.

У Крушевљу су: школа, свештеникова кућа и једна ситничарска трговина.

Историјат.

Село Сел 'чаница записано је у Светостефанској хрисовуљи. Према Девичком катастиху 1762. године село Сочаница је у области Копаоника. Међу селима која су Срби држали 1812. под својом владавином је село Сочаница у кнежини Горњем Ибру и нахији новопазарској.

По попису од 1921. г. у Сочаници је било 70 домаћинстава са 457 чланова, а 1948 — 115 домаћинстава са 812 чланова.

Над Средњим делом (1189) штрчи усамљена Со(ха) (на карти: "Со"); од соха, соа – со. На сохи стајаше идол коме се, каже предање, клањаху безбожници, становници града Чивутана.

Старине у селу.

У равници до Ибра су остаци неког "римског муниципија — цивитаса", по народном казивању града Чивутана. У граду су седели "безбожници" Чивути, који се клањаху идолима. У пољу до Ибра пре рата 1876, после великог поводња вода је открила преко педесет саркофага римског гробља. На Ибру је стајао стари мост преко реке и везивао насеља на странама речне долине.

Напомена: Авр. Поповић, Горњи Ибар средњега века, у Чупићевој Годишњици XXV. На Гапичу виде се трагови мањег утврђења, које разорише Византинци 1149. године.

Напомена: Напред нав. дело. Нед. С. Виријевић, професор родом из Сочанице раскопао је неколико гробова римских у Лозју - Јефтићкој Мали. Године 1939. у махали Равниште плахе кише откриле су римски саркофаг са поклопцем од олова. У истој махали су велика купишта троске-шлакње шљакиште од отопљених руда. Богдановац, чесма је озидан великим мермерним плочама,а покривена поклопцем римског саркофага. Сва грађа за изградњу чесме пренесена је из оближњег римског гробља. У селу, на неколико места откривени су римски надгробни споменици с натписом. У Лукама (Велике и Мале луке) нађени су остаци велике грађевине од чврсте грађе: камена и опеке и комади поломљених мермерних стубова. Овде је откопан и одломак надгробне плоче с неколико слова грчког писма. Као и раније, нађени и овај надгробни натпис објављен је у Старинару Српске Академије Наука.

Селиште је под Микулинском главом – Микулином. Овде се виде закопине, као и остаци темеља кућа и зграда. На Микулини је старо гробље и у њему црквина Микулина (Св. Никола), познатија као "Црквиште у Зричи" – Зричком потоку. Над сеоском црквомје Савина стена, везана за приче о архиепископу Сави, сину Немањину.

Порекло становништва.

Родови.

-"Маљићи - Маљчани" (само овако), 3 куће у Мали и 7 кућа у махали Равништу;

-Радосављевићи (8 кућа) у Мали; "Поточари" (12 кућа у Поток мали;

-"Грабљани" (7 кућа) су у махали Грабљу; 'Беглучани" (7 кућа) су у махали Беглуку;

-Ракићи, Милентијевићи, Јаблановићи и Благојевићи (12 кућа) у махали Крушевљу, свега 56 кућа. Славе Св. Јована "по Божићу" и усековање главе св. Јована Крститеља. Сами се издају за старинце. У рату 1876. г. били су избегли у Малу, а после рата 1877/78. спустили су се из Мале и настанили у махалама које засноваше. Најстарије насеље ових "Јовањчана", тако се најрадије називају, било је на планини Лопатама више Галича; отуда су познати као Лопаћани.

После Велике сеобе у село на Церање су прешли преци:

-Лазића (6 кућа, Св. Никола). Настанили су се у махалама Долини и Крушевљу. У церању су били дошли из Дедиња.

-Јевтићи (8 кућа, Св. Лука и Св. Илија) у Јевтићкој Мали, новији су досељеници из Ибарског Колашина.

После рата 1877/78. доселили су се:

-Јаворци/Костићи и Милојковићи (6 кућа, Св. Петка), из Ибарског Колашина.

-Бушете (4 куће, Св. ап. Тома и Томина недеља) прешли су из Борчана.

-Бандуке (5 кућа, Св. ап. Тома) су из Ибарског Колашина.

ИЗВОР: Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“, издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Сочаница (Лепосавић) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>