Quantcast
Channel: Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Порекло презимена, варош Србица

$
0
0

Порекло становништва вароши Србица, општина Србица – Косовски округ. Према књизи Татомира Вукановића „Дреница“ – а на основу истраживања обављених од 1934. до 1937. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај насеља.

Србица је једино варошко насеље у пределу Дреници у данашње време, а налази се у непосредној близини реке Клине, на домаку друма Косовска Митровица — Пећ.

Постанак насеља.

Као колонистичко насеље Србица је основана 1924. године, откад постаје и седиште Среза дреничког, који се до тога времена налазио смештен у манастиру Девич, његовим конацима.. Србица је подигнута по плану, а пружа се с обе стране пута који води од села Горње Клине према Лауши и манастиру Девич, на таласастом брежуљкастом земљишту дреничког побрђа.

Воде.

У Србици има један колективан варошки бунар, док скоро свака кућа у своме дворишту има бунар, одакле се становништво снабдева водом за пиће и друге домаће потребе. Домаћа стока се углавном напаја пијаћом водом на реци Клини, на којој се и рубље пере.

Остали подаци о насељу.

У раздобљу између минула два светска рата, у Србици је постојало неколико надлештава, као: сеоско начелство, пореска управа, пошта, основна школа, пољопривредни расадник, општинска управа, среска здравствена служба и слично.

Након минулог Другог светског рата Србица је доживела  огроман напредак, како у погледу пораста популације, тако и у комуналном, друштвеном и економском погледу. Наиме, у то време је Србица имала знатан број разноврсних установа као што су: дом културе, Дом народног здравља, непотпуна гимназија, задружно пољопривредно добро, државно пољопривредно добро, парни млин и томе слично, а уз то y Србици се одржава једаред недељно пазарни дан.

Гробља и други  топоними.

Уз ово варошко насеље, од његовог оснивања налази се православно гробље, према подацима албанског становништва из села Лауша и Клине, топоними варошице Србице имају ове називе: Nash Hug, Prehod, Ball té' tsive, Rimjak :“ madh, Rimjak i vogil, Vorri i magjupve, Guri aspreve, (по предању ту су израђиване у старини турске важне аспре), Реј prané'.

Колонистичко варошко насеље Србица, слави Св. Василија Острошког, а y том слављу придружује јој се и Ново Село.

Порекло становништва.

У време мојих проучавања насеља и порекла становништва у 1936. години у Србици је обитовало следеће становништво:

Срби и Црногорци (колонисти):

-Крстовић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, прислужују Св. Илију. Колонистичко становништво у Србици, договорно је напустило прослављање друге славе – прислужбе, јер се сложило да се обавља само прослављање једне крсне славе. Пореклом су из Новог Села код Спужа у Црној Гори, а старином су Катуњани.

-Димић, 1 кућа, славе Св. Петку. Овај род одржава и прислужбу Св. Петку Трнову. Као колонисти населили су се 1928. године из Косовске Митровице, а старином су из Бањске на Косову.

-Базовић, 1 кућа, славе Св. Јована Крститеља. У старини су славили Св. Стефана Дечанског, коју су славу напустили. Прислужба им је била Ђурђевдан. Овде су досељени из Липова — Подгорица, старином су Дробњаци.

-Бурић, 2 куће, славе Св. Арханђела Михаила, а прислуживали су Св. Илију. Досељена је 1 кућа из Заграде — Цетиње, припадају Катуњанима.

-Поповац, 3 куће, славе Св. Николу. Досељена је 1 кућа, а деоба је настала у Србици. Пореклом су из Влашке код Билеће.

-Вуковић, 1 кућа, славе Св. Јована Крститеља. Пореклом су из Меких Груда код Билеће.

-Скочевић, 1 кућа, славе Св. Симеона – Симондан. Овде су досељене 2 куће из Меких Груда — Билећа, па је 1 кућа одсељена 1929 у Чубрељ – Дреница.

-Тркља, 1 кућа славе Св. Арханђела Михаила, а прислуживали су Св. Илију. Доселили су се из Броћанца – Никшић, старином су Чевљани.

-Ковачевић, 4 куће, славе Ђурђевдан, прислуживали су Ђурђиц. Пореклом су из Милочана – Никшић, а старином су Граховљани.

-Бабић, 2 куће, славе Ђурђевдан, прислуживали су Св. Илију. Пореклом су из Калудре у Васојевићима.

-Малишић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, а прискуживали су Св. Алесандра. Пореклом су из Виницке у Васојевићима.

-Дабетић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, прислужују Св. Алесандра, пореклом су из Слацка у Васојевићима.

-Миловић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, а прислуживали су Св. Алесандра. Пореклом си из Пеовца у Васојевићима.

-Мартиновић, 2 куће, славе Св. Јована Крститеља, прислуживали су Малу Госпојину. Досељена је 1 кућа, а деоба рода је настала у Србици. Пореклом су из Брезовика – Никшић, а старином су Бајице.

-Чуровић, 1 кућа, славе Св. Николу, прислуживали су Ђурђевдан. Пореклом су из Тушиља код Шавника, старином су Ускоци.

-Зарубица, 1 кућа, славе Ђурђевдан, прислуживали су Св. Арханђела Михаила. Пореклом су из Годијеља, код Шавника, а старином су Дробњаци.

-Раичевић, 1 кућа, римокатоличке су вероисповести. Пореклом су из Кривог Пута у Хрватском приморју – Сињ.

-Самарџић, 1 кућа, славе Св. Јована Крститеља, прислуживали су Малу Госпојину. Пореклом су из Рудина Никшићких, старином су Кривошије.

-Божовић, 1 кућа, слави Св. Луку, прислуживали су Вериге Св. Петра. Пореклом су из Милочана – Никшић, старином су Пипери. У старини славили су Митровдан, па су ту славу баталили у Милочанима, јер у том насељу ту славу нико није славио, па су им „досађивали“, гости, те из економских разлога оставе стару славу, а узму другу, коју је славио већи број становништва тога села. На овом примеру види се мењање крсне славе из економских разлога.

-Лаловић, 1 кућа, славе Св. Аћима и Ану. Пореклом су из Милочана – Никшић, прислуживали су Св. Цара Констанртина и Царицу Јелену. Старином су из Гацка.

-Обрадовић, 1 кућа, славе Мартиндан, пореклом су из Пљеваља.

-Јаргић, 1 кућа, славе св. Врачеве Кузмана и Дамљана, пореклом су из Вучитрна.

-Бојчевић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, пореклом су из Подгорице, старином су Пипери.

-Костић, 1 кућа, славе Св. Николу, прислуживали су Легњег Св. Николу, пореклом су из Ђаковице.

-Ераковић, 1 кућа, славе Св. Арханђела Михаила, прислуживали су Св. Пантелију, пореклом су из Тупана у Бањанима код Билеће.

-Пантовић, 1 кућа, славе Св. Николу, пореклом су из Кнића у Гружи.

-Симић, 1 кућа, славе Краља Дечанског — Мратиндан, пореклом су из Гледиња — Крушевац.

-Спасић, 1 кућа славе Св. Арханђела Михаила, пореклом су из Старог Момчилова – Прокупље.

-Маџић, 1 кућа, славе Лазареву Суботу, пореклом су из Призрена.

-Чизмић, 1 кућа, славе Ђурђевдан, пореклом су из Костајнице на Кордуну – Лика.

-Орловић, 1 кућа, славе Ђурђевда, прислуживали су Св. Николу, пореклом су из Горњег Стрмца у Ибарском Колашину.

-Милошевић, 1 кућа.

Према изнетоме у Варошици Србици у 1936. години, било родова: 32 српских и црногорских, са 41 домаћинством, уз то био је и 1 род са једним домаћинством хрватске народности.

Поред наведених староседелачких колонистичких родова у Србици, је било и разних других фамилија и родова, разних занимања, како чиновничких, тако и трговачких, који су обављали своја занимања идући „трбухом за крухом“.

Према попису становништва из 1948. године, Србица је имала 454 становника, од тога 249 мушких и 205 женских, са 138 кућа.

ИЗВОР: Према књизи Татомира Вукановића „Дреница“ – а на основу истраживања обављених од 1934. до 1937. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, варош Србица appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2183

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>